TANER ÖNER "Gördüm/Dokundum" FOTOĞRAF SERGİSİ

TANER ÖNER "Gördüm/Dokundum" FOTOĞRAF SERGİSİ

ÜCRETSİZ
REZERVASYON
Etkinlik Hakkında

TANER ÖNER
Fotoğraf Sergisi
29 Şubat -28 Mart 2024

GÖRDÜM; DOKUNDUM.
Bu kadim coğrafyada binlerce yıldır Tanrı Zeus'un, ölümsüzlük iksirini biz ölümlüler de yararlansın diye güneş ışıklarıyla dünyaya gönderdiğine inanılmış. Öncellerimiz bundan yararlanabilmek için ışığı kâh zeytine hapsedip zeytinyağı, kâh üzüme hapsedip şarap yapmalar.  Yıllar sonra teknoloji basit bir kutuya hapsedecek kadar geliştiğinde ise anı ölümsüzleştirmeyi başardım.
İki uyku arasında milyonlarca veriye ve milyonlarca fotoğrafa maruz kalıyoruz. Bunların çok az bölümünü belleğimize kaydediyoruz. Genelde de kaydettiklerimiz bizim isteyerek kurguladıklarımız; yani seçtiklerimiz.  Yaşamayı ve hatırlamak ya da yaşamamayı ve hatırlamamayı. Bu sergide birinciyi yapmış bir sonrakinde kim bilir?
Fotoğraf benim karşıma çıkmadı, gökten zembille inmedi, şanslı günümde değildim, hava ona izin vermedi, vaktim boş olmadı. Ben fotoğrafa gittim. Gördüğüm anda hissettim ve dokundum.  Parmak uçlarım tanrısal bir güçle o anı sonsuza kadar dondurdu, cebime koyup bir başka ana doğru yola çıktım. Yolum hep açık oldu.

Taner Öner 

29 Şubat 2024 - 28 Mart 2024
URLADAM Sanat Galerisi
Açılış ve koktely : 29 Şubat 2024 - 18.30

ETKİNLİK SAHİBİ
Taner ÖNER

Işıkla yazarak anın anı haline gelebileceğinin gücünün ilk kez dört yaşında babacığının Agfa Karat kamerası ile tanıştığında farkına vardı. Daha sonra işinde Rus Pazarından aldığı, Zenit 11 ile ilk şahsi kamerası, üniversiteye geldiğinde ise; yazın ağır işlerde çalışarak aldığı ikinci el Canon Al ilk profesyonel kamerası oldu. Belli dönemlerde fotoğrafa naz yapsa da hep ışığın peşinden koştu. Sahibi olduğu reklam ajansının, moda ve mobilya fotoğraflarını çekti. Almanya'da giyim firmalarının fotoğraflarını çekip danışmanlığını yaptı. Amerikalı Sanatçı lyeoka'nın Türkiye'deki set-sahne fotoğrafçılığını yaptı. Bu çektiği fotoğraflar İnsula Alaçatı’da sergilendi. Bazıları da lyeoka'nın Amerika'daki evindedir. Zaman ve Nefes oluşumuna dahil oldu. Bu seride çektiği deneysel portreler, Alsancak Galeri A, Alaçatı Cahide Erel'in Perispri Galerisinde sergilendi. Işığın peşinden 20’nin üzerinde ülkeye gitti. Bu sergide orada görüp, dokunduklarını paylaşıyor.

REZERVASYON YAPIN
DİĞER ETKİNLİKLER