NİHAT KAHRAMAN RESİM SERGİSİ "RENKLERLE SENFONİ"

NİHAT KAHRAMAN RESİM SERGİSİ "RENKLERLE SENFONİ"

ETKİNLİK BİTTİ
Etkinlik Hakkında

Sanatın ve kültürün hayatımıza kattığı değerleri çoğaltmak ve onlara erişimi kolaylaştırmak anlayışıyla kültür/sanat etkinliklerimize devam ediyoruz.

Yeni yılın ilk sergi etkinliğinde ünlü ressam Nihat Kahraman’ın “Renklerle Senfoni” sergisini sanatseverlerle buluşturuyoruz. 8 Ocak tarihinde, sanat yazarı İbrahim Karaoğlu’nun küratörlüğünde açılacak sergi 8 Şubat ‘a kadar izlenebilecek. Tüm sanatseverler ile aynı damın altında buluşmak dileğiyle…

🗓 8 Ocak - 8 Şubat 2024
📌URLADAM Sergi Salonu
Sergi açılışı: 8 Ocak 2024 Pazartesi 18.30
 

ETKİNLİK SAHİBİ
Nihat Kahraman

1951 Denizli doğumlu sanatçı, 1972 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü’nden mezun oldu. 1972-1976 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı bursuyla Fransa’ya gönderildi. Paris’te École Nationale Supérieure des Beaux-Arts (ENSBA)’da artistik düzeyde sanat eğitimi, duvar resmi, fresk ve mozaik ihtisası yaptı. Türkiye’ye döndüğünde iki yıl boyunca MEB Kültür Şubesi’nde çalıştı. 1978-1981 yılları arasında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Yüksek Öğretmen Okulu Resim Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. 1992-2014 yılları arasında Ankara Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Ana Sanat Dalı, Duvar Resmi Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Resim sanatı alanında Ankara, İstanbul, İzmir ve Bolu Devlet Resim ve Heykel Müzelerinde, ayrıca yurtiçi ve yurtdışı resmi ve özel koleksiyonlarda eserleri bulunan sanatçı, yurtdışında ve yurtiçinde 60 kişisel sergi açtı. Ankara Batıkent’te duvar resmi uygulamaları yaptı. Pek çok yarışmada ödül kazanan Nihat Kahraman’ın ödülleri arasında 1983’te Romanya’da aldığı “Balkan Ülkeleri Resim Yarışması ödülü” ve “1986 Avrupa-Asya Sanat Bienali ödülü” sayılabilir. 1985-2012 yılları arasında Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde dekoratör olarak çalıştı. 2012 yılından bu yana Devlet Opera ve Balesi’nde başdekoratör olarak çalışan sanatçıya göre resimleri, varla yok arası bir mekan algılaması içindeki varlıkların yeni ve çok boyutlu bir yaşam-ilişki arayışlarının eşzamansal ve görsel saptanmalarıdır.

DİĞER ETKİNLİKLER