GÜLTEN AKIN BELGESELİ

GÜLTEN AKIN BELGESELİ

ÜCRETSİZ
REZERVASYON
Etkinlik Hakkında

 

Gülten

Bütün öyküleri yazıp tüketti,
bir kendi öyküsü kaldı içerde.

Modern şiirimizin en önemli isimlerinden Gülten Akın, bir kitap ve bir belgesel film ile şiirseverlerle buluşmaya devam ediyor. Livera Yayınevi'nin yapımcılığını üstlendiği filmin yönetmeni Sefa Sarı. Belgeselin senaryosu, biyografik yapıtın da yazarı Asuman Susam’a ait.

50’li yıllardan genç bir şair, kendini uzun yolculuğuna, zor zamanların ağusuyla sınayarak hazırlamaktadır. Direngen bir kararlılık, derin tutkularıyla, neden sonra bilgeleşecek bir ruhun içten dışa bakışıyla; ötekini- başkayı hal tercümesiyle kendi duyuşuna katarak. Yıllar sonra kendisi için hangi bağa diksem yabancı, diyecek Gülten Akın’dır o. Dünyada bir varlık olarak, yerini yabancılamanın ağırlığıyla dışarıyla bağ kurarken içinden süzdükleriyle taklit edilemez bir ses bulmuş, ülkeyi, gezegeni, evreni o sesle genişletmiştir.

Yaşadığı toplumun kolektif bilinciyle şairin hafızasındaki kesişmeler, ayrılıklar, kişiler arası ilişkiler; sevgiliyle, çocuklar-torunlarla, dostlar, arkadaşlar, yabancılarla konuşkan bir yalnızlıkta yaşananlar, olan bitenler nelerdir? 

Bu kitap, yaşanılan bir hayattan anlatılan bir hayata ağlar örerek, yaşamı ve şiir yolculuğu iç içe olan Gülten Akın’a başka bir şair Asuman Susam’ın duyuşundan, gözünden yaklaşma, onunla yakınlaşma çabasıdır. 

Gülten Belgeseli de bu özel ve önemli şairin şiirine yaşam öyküsüne kuşbakışı bir seyirle odaklanıyor. Şairi farklı kimlikleri ile daha yakından tanımaya çalışırken onun toplumsal, tarihi ve politik tanıklıklarına da bakıyor. Böylece bir şair portresiyle karşılaşan izleyici için ülkenin, toplumun kırılma noktaları, dönüşümleri üzerine de düşünme payı bırakıyor. “Yanlış mı belledim İnsan sorumluluktur” diyen şair, aydın, aktivist, dilci, avukat, sevgili ve anne Gülten’in “uzak kıyıları”, “arka bahçelerini görmek, bilmek için izleyiciye bir olanak sunuyor.

🗓 9 Mart Cumartesi
🕗 19.00
📌URLADAM Metin Erksan Salonu
Katılım ücretsizdir.

  • Etkinliğine evcil dostlarınızı getirmemenizi rica ederiz.
ETKİNLİK SAHİBİ
LİVERA YAYINEVİ

Edebiyat daimi bir arayış hali olarak nitelendirilebilir. Bu arayış süreci esnasında karşımıza çıkan bazen bir çocukluk anısı, bazen bir ütopya, bazen içimizdeki en kötü duyguların, hıncın, nefretin, kıskançlığın dışavurumu olabilir. Edebiyatın gücü bizi yalnızca tüm bu gerçekliklerle yüzleştirebilmesinde değil, bunu yaparken bir yandan da okuduğumuz her satırda bizi fark ettirmeden değiştirip dönüştürme kudretini haiz olmasında saklıdır.

REZERVASYON YAPIN
DİĞER ETKİNLİKLER