"Dinlemekten Öte: İkonik & Nadir Plak Kapakları Sergisi"

"Dinlemekten Öte: İkonik & Nadir Plak Kapakları Sergisi"

ÜCRETSİZ
REZERVASYON
Etkinlik Hakkında

“Dinlemekten Öte: İkonik & Nadir Plak Kapakları Sergisi”
“Beyond Listening: Iconic & Rare Record Covers Exhibition”

UrlaDam Sanat Galerisi  /  1 - 14 Haziran 2024

Küratör: Emin Araç / Fotoğraf Sanatçısı  - Plak Koleksiyoneri Dipdibe Records, Urla

Müzik, sadece bir duygu ifadesi değil, aynı zamanda sanatın en güçlü biçimlerinden biri olarak kabul edilir. Ancak, müziğin yanı sıra onunla bütünleşen görsel sanat unsurları da hayranlık uyandırıcıdır. Bu unsurlar arasında en önemlilerinden biri ise şüphesiz plak kapaklarıdır. Müzik tarihinde dönüm noktası olan albümler veya tekliler sadece müzikleriyle değil, aynı zamanda eşsiz kapak tasarımlarıyla da hafızalara kazınmıştır. Bu kapaklar, sadece bir albümü veya şarkıyı temsil etmekle kalmamış, aynı zamanda sanatçının ruhunu, müziğin atmosferini ve zamanın ruhunu da bizlere yansıtmışlardır.

Biz de farklı müzik türlerinden ve dönemlerinden seçilmiş özel plak kapaklarına odaklanırken, geniş bir yelpazede sanatın ve müziğin çeşitliliğini sizlere yansıtmak üzere bu sergiyi düzenledik.

Müziğin görsel sanat ile muhteşem birleşimini deneyimlemek ve satışa sunulacak dönem plaklarından faydalanmak için sizleri 1 - 14 Haziran tarihleri arasında UrlaDam Sanat Galerisi’ne davet ediyoruz.

"Dinlemekten Öte: İkonik & Nadir Plak Kapakları Sergisi”, küratörün 1988 yılından beri topladığı yüzlerce albüm ve tekli plaklardan derlenmiştir.

📆Tarih: 1 HAZİRAN – 14 HAZİRAN
⏰Sergi Açılış Saati: 18.30
📍Yer: Urladam Sanat Galerisi
 

ETKİNLİK SAHİBİ
EMİN ARAÇ

1972 İzmir doğumlu olan Araç, İzmir Saint Joseph Lisesi’nden mezun olduktan sonra, üniversite eğitimine İstanbul Üniversitesi Fransız Dili Ve Edebiyatı Bölümünde devam etmiştir. Genç yaşlarında babası sayesinde ilgi duyduğu “görsel arşiv-fotoğraf” hobisi, üniversite yıllarında koleksiyon ve arşivcilik tutkusuna dönüşmüş, bu yıllardan itibaren görsel, işitsel ve basılı/yazılı ilgisini çeken tarihi, nadir ve sıradışı içerikleri toplamaya başlamıştır. Üniversite yıllarından sonra İzmir Radyoaktif’te ’94-95 yaptığı programlarla medyada görev alan Araç, sırasıyla İzmir Sky Tv de ‘96 Rocklife, Genç Tv de ’96-97 Emin misin?, Kanal 6 da ’97-98 Emin misiniz?, eTV de ’00 Rezil Vezir, Dream Tv de ‘07-08 Emin misin? Değil misin? isimli birçok canlı yayın ve sohbet/röportaj programı yapmıştır. 1998 de kurduğu prodüksiyon firmasıyla birçok ajans ve kuruma video/videoart ve fotoğraf hizmetleri sağlamıştır. Yaptığı radyo ve televizyon programlarındaki yenilikçi tavrı, görsel içeriği ve konuklarıyla dikkatleri çeken Araç, 2003 yılından beri Urla’ da yaşamaktadır. 2006 yılında Urla Zafer Caddesi’nde (Sanat Sokağı) açtığı Dipdibe isimli stüdyosunu, 2019 yılına kadar koleksiyon ürünleri ve plak dükkanı olarak işletmiştir. "Dinlemekten Öte: İkonik & Nadir Plak Kapakları Sergisi”, küratörün 1988 yılından beri topladığı yüzlerce albüm ve tekli plaklardan derlenmiştir.

REZERVASYON YAPIN
DİĞER ETKİNLİKLER