"Bisikletin Halleri" Burak Erim Resim Sergisi

"Bisikletin Halleri" Burak Erim Resim Sergisi

ETKİNLİK BİTTİ
Etkinlik Hakkında

"Bisikletin Halleri" Burak Erim Resim Sergisi

"Ruhunuza kapılar, pencereler açmalısınız" der ya Julio Cortazar; tam da o kapıların, pencerelerin önüne bisikletler koyar ressam Burak Erim; dünün heyecanıyla uzaklara gitmek için.

Çok uzaklara, çocukluğunda kalan her şeye, o bisikletlerin düşsel bir aynaya dönüştürdüğü resimlerinin içinden gider. Yaşanacak bir yaşam var. Binilecek bisikletler var, yürünecek yollar ve tadına varılacak gün batımları." diyen Cesare Pavese yol arkadaşıdır onun. Bisikletlerin şöleni vardır tuvallerinin içinde. Dünü, şimdiyi ve geleceği içinde tutan bisikletlerin rengârenk şenliği tüm zamanların heyecanına dokunur. En çok küçük an'lar etkiliyor hayatımızı.  Küçük an'larda daha bir çoğalıyor ya da eksiliyor düşlerimiz. Zaten, yaşantımız da küçük an’ların toplamı değil midir? Çocukluğumuzun en heyecanlı, sevinç dolu, en tutkulu küçük an'larını yaşatırdı bisikletler. En erken aşkımızdı bisiklet sevdası. Belki de onunla yakaladığımız özgürlük, özgüvenimizi daha bir geliştirdi. Hayatıma an(ı)lar eklemek için bisiklete binmiyorum. An(ı)larıma hayat eklemek için bisiklete biniyorum." demiş bir yazar. Evet, bizim de anılarımızı, düşlerimizi renklendirdi, ruhumuzu en uzaklara götürdü çocukluk bisikletlerimiz. Yaşadığımız küçük an ları heyecanla, sevinçle doldurdu. Ruhumuza gezginlik huyunu bulaştırdı. Bir ülkeyi bisikletle değil de otomobille dolaşırsanız pek de net hatıralarınız olmaz’ diyen Ernest Hemingway ne çok da haklı. "Bisiklet Günleri” unutulmaz anılar zamanıdır herkesin hayatında. Burak Erim, bisiklet sevdasını tutkuya dönüştürmüş bir ressam. Erim, bisiklet sevdasını tutkuya dönüştürmüş bir ressam.

Resimleri bisikletin binbir hallerinin atlası gibi. En temel izleği bisiklet. Onun sanatını biçimlendiren özel bir bisiklet grameri var; ışığı, lekeyi, dengeyi, ritmi, zıtlıkları ve vurguları yetkince kullanarak ulaşıyor o gramere. Bisikletin sıradan hallerini plastik bir dile tercüme ederek daha estetik bir gramere dönüştürüyor.

Sanat Yazarı/Küratör: İbrahim Karaoğlu
Açılış: 8-28 Şubat 2024
URLADAM Sanat Galerisi

ETKİNLİK SAHİBİ
Burak Erim

1987 yılında Eskişehir'de doğdu. 2006 yılında Eskişehir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümünden, 2010 yılında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Resim İş Eğitimi Bölümünden mezun oldu. 2017 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Grafik Tasarım yüksek lisans programını tamamladı. 18 kişisel sergi açan sanatçının, aralarında 2. Yunus Ensari Resim Yarışması, 2. Söbutay Özer Resim Yarışması, Uluslararası Portekiz 7. Genç Ressamlar Resim Yarışması'nın da bulunduğu toplam 34 ödülü bulunmaktadır. Sanatçı Polonya Barbarka Plastik Sanatlar Çalıştayı, İspanya De İsatanbul A Barcelona Esart Galeria, Barcelona gibi çeşitli ulusal ve uluslararası sergi, çalıştay, fuar, festival vb. etkinliklere, yarışmalara ve karma sergilere katıldı.Sanatçıya ait eserler, birçok kurumsal ve kişisel koleksiyonun yanı sıra Güney Kore, Polonya (Varşova), Amerika (New York), ve Fransa (Paris) koleksiyonunda da yer alıyor. Erim, çalışmalarını halen Aydın'daki atölyesinde sürdürmektedir.

DİĞER ETKİNLİKLER