O2 URLADAM Haber

O2 Gazetesi URLADAM Etkinliklerine ilişkin haberini 7-13 Temmuz baskısında verdi.

Gülay Afşar

Gülay Afşar

afsargulay@gmail.com

Gazete Oksijen

07 Temmuz 2023, Cuma

Urla Dam’da rebetikolu bir akşam

Ercan Kesal ve Semih Kadri Felek’in kurdukları, çok amaçlı sanat merkezi Urla Dam yeni bir deneyime davet ediyor

Hepsi yaşama sanatının bir parçası’ diyor Ercan Kesal. Bu sözü, hekimlikten yazarlığa, oyunculuktan yönetmenliğe uzanan yolculuğunu anlattığı bir söyleşisinde sarf ediyor. Meselenin özünde ise kendi hikayesini anlamak var.

Agora Minör grubu, o akşam ilk kez Muammer Ketencoğlu ile aynı sahnede buluştu.


O yüzdendir ki, şimdi yeni bir hikayenin heyecanını yaşıyor. Ercan Kesal ve Semih Kadri Felek’in kurdukları, çok amaçlı sanat merkezi Urla Dam’ı bir rebetiko akşamında ziyaret ediyorum. Urla Dam ile ilgili çıkan haberleri takip etmeme rağmen bizzat gidip görmenin bir ayrıcalık olduğunu o an anlıyorum. 

Ercan Kesal, Gülay Afşar, Tunç Soyer ve Nazan Kesal

Urla’da ‘Dam Mevkii’ denen yerde - eskiden ahırların olduğu bir bölgede- konumlanan bu yaşam alanı sanatseverleri yeni bir deneyime davet ediyor. Sanata erişimin kolay olmadığını düşünenlere aksini yaşatıyor. Yine Ercan Kesal’ın deyimiyle maksat ‘sanatı ayağa düşürmek’. Öyle de oluyor. O akşam, usta müzisyen Muammer Ketencoğlu ve Agora Minör grubunun rebetiko konseri için yola çıkıyoruz ve teknoloji marifetiyle elimizle koymuş gibi buluyoruz Urla Dam’ı. Geniş avlusundan içeri girdiğimiz anda konser için erkenden gelmiş olan kalabalık ile karşılaşıyoruz. O sırada oradan oraya koşturan, neşesiyle enerjiyi daha da yükselten Nazan Kesal’ı görüyorum. Bir yandan Instagram’da canlı yayın açmış, bir yandan misafirlerine tek tek merhaba diyor. Ercan Kesal ise bir diğer köşede ev sahibi olarak sıcak karşılamayı sürdürüyor. Konukları arasında İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer, eşi Neptün Soyer ve kızı Duygu Soyer de bulunuyor.

Dans etmek serbest

Konser Agora Minör grubunun ‘alternatif bir tarih anlatımı’ olarak tarif ettiği rebetikoya dair tatlı sunumu ve modern rebetikonun kurucularından Vassilis Tsitsanis’den çiftetelli ile başlıyor. Ardından alkışlarla Muammer Ketencoğlu sahneye geliyor. Beş yıldır sahne yapan Agora Minör grubu, o akşam ilk kez Ercan Kesal’ın davetiyle Ketencoğlu ile aynı sahnede buluşmanın heyecanını yaşıyor.  Ketencoğlu gayet nüktedan, ‘Dans etmek isteyen dans etsin, ben bakmayacağım’ diyerek ortamı daha da neşelendiriyor. Sonrasında hepimizin eşlik ettiği, çoğu Türkçeye de çevrilmiş şarkılarla konser akıp gidiyor. Müziğe dansıyla eşlik edebilenler özgürce sahne önünde becerilerini sergiliyor. O isimlerden biri de son derece zarif yorumladığı özgün zeybekiko dansıyla Duygu Soyer oluyor. Soyer’in yarattığı atmosfer beni ve Nazan Kesal’ı da sarıyor. Bir anda kendimizi sahne önünde dans ederken buluyoruz. Ardından bize katılanlarla konser bir şenlik havasında sona eriyor. 

Velhasıl çok amaçlı salonları, amfi tiyatrosu, misafirhanesi, bistro ve restoranı ile hayatın içinde bir yaşam merkezi, etkinlikleri ile sanatseverler için bir çekim merkezi olan Urla Dam’ı hemen ajandama dahil ediyorum. Sinemadan tiyatroya, konserlerden atölyelere birçok seçenek sunan programını da takibe alıyorum. 

Hemen Paylaşın
12.07.2023
YORUM YAPIN
Yapılan yorumlar ilk önce editör onayından geçmektedir.
Yorum Bulunamadı

Henüz bu yazıya ait yorum bulunmamaktadır.

KATEGORİLER